Home Bota Stoltenberg t...

Stoltenberg tregon se çfarë kërkoi Putini që të mos niste luftën në Ukrainë

0
0

NATO tentoi që të negocionte me Putinin përpara nisjes së konfliktit, por diskutimet rezultuan pa sukses. Presidenti rus donte që aleatët e Perëndimit të tërhiqeshin nga pjesët lindore të Aleancës së Atlantikut dhe të zotoheshin se nuk “do të zgjeroheshin”. Detajet i ka treguar Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg teksa fliste në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë në New York.

”Në dhjetor 2021, disa muaj para pushtimit, Putini prezantoi ato që ai i quajti traktatet e sigurisë, të cilat ai donte që Shtetet e Bashkuara dhe NATO të nënshkruanin. Ai bëri thirrje për një zonë neutrale, veçanërisht në rajonin e Baltikut, në mënyrë që shumica e vendeve baltike të mund të mos mbroheshin nga forcat e NATO-s”.

Ajo që Putini kërkonte, sipas shefit të NATO-s, ishte që jo vetëm Ukraina të mos i bashkohej aleancës, por as Finlanda dhe as Suedia. Stoltenberg shton se në ditën e pushtimit, aleanca aktivizoi planet e saj të mbrojtjes, duke vendosur më shumë forca në pjesën lindore të aleancës.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit