Home Bota Koreja e Veri...

Koreja e Veriut paralajmëron lëshimin e raketës së tretë së spiunazhit

2
0

Koreja e Veriut do të tentojë lëshimin e tretë të satelitit spiun në mesnatën e së mërkurës.

Japonia do të punojë me Korenë e Jugut për të “nxitur fuqishëm” Veriun që të mos vazhdojë me lëshimin, për të cilin ata thanë se do të shkelte rezolutat e OKB-së.

Pheniani ka dështuar dy herë këtë vit për të dërguar një satelit spiun në hapësirë.

Roja Bregdetare e Japonisë tha se njoftimi i Phenianit përcaktoi tre zona detare që besohet të jenë zonat ku do të bien mbeturinat nga raketa që mbante satelitin.

Dy janë në perëndim të Gadishullit Korean dhe tjetri është në lindje të ishullit të Filipineve Luzon.

Një satelit spiun është një çmim i lakmuar për liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, pasi do ta lejojë atë të monitorojë sulmet e ardhshme dhe të komplotojë të tijat më saktë.

Megjithatë, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka ndaluar Phenianin të lëshojë satelitë sepse i sheh ata si një pretekst për të testuar teknologjinë e raketave të Veriut.

Thuhet se ky është i pari nga pesë satelitët spiun që Seuli planifikon të lëshojë në hapësirë ​​deri në vitin 2025.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit