Ekonomi | Gazeta Koha Jone

Ekonomi

Home Ekonomi

Ministrja e Financave: Që kur është ngritur Bordi i Karburanteve, kompanitë e hidrokarbureve kanë fitime më të ulëta!

0
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj iu përgjigj sot kritikave për Bordin e Karburanteve për të cilat PD ka b...

Banka e Shqipërisë: Përdorimi i tepërt i valutës së huaj, rrezik për ekonominë

0
Përdorimi i tepërt i valutës së huaj përbën rrezik për ekonominë. Ky shqetësim u evidentua sot në mbledhjen e Grupit Këshilli...

Për herë të parë nga viti 2002, euro bie nën 116 lekë

0
Për herë të parë prej 1 janarit 2002 kur valuta europiane hyri në Shqipëri, euro ka rënë në 116 lekë duke shënuar vlerën më t...

Jorida Tabaku: Nga buxheti 2024, shqiptarët fitojnë vetëm më shumë taksa dhe korrupsion

0
Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku thotë buxheti i 2024 në mënyrë absolute nuk është në funksion të qytetarëve. ...

Inflacioni i lartë, guvernatori Sejko: Do marren masa për stabilizimin e çmimeve sa më shpejt

0
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko është shprehur se niveli i lartë i inflacionit po dëmton stabilitetin ekonomik...

Këmbimi valutor. Sa shiten dhe blihen sot euro e dollari

0
Në kursin e këmbimit valutor sot një dollar amerikan blihet me 115.8 lekë dhe shitet me 116.9 lekë. Ndërsa euro vazhdon të...

Bie volumi i mallrave të përpunuara në porte, por rritet ndjeshëm transporti i pasagjerëve

0
Volumi i mallrave të ngarkuara/shkarkuara në porte ka vijuar tkurrjen edhe në nëntor, duke reflektuar një rënie të konsumit n...

Këmbimi valutor për datën 18 nëntor. Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro

0
Dollari amerikan është blerë këtë të premte, 18 nëntor me 112.4 lekë dhe është shitur me 113.3 lekë sipas kursit të këmbimit,...

Rritja e çmimeve nga marrëveshjet e fshehta që bëjnë tregtarët

0
Rritja e çmimit të bukës në disa furra të Tiranës ka shqetësuar shtresat më të pamundura të shoqërisë. Autoriteti i Konkurren...

Vora bën investime pa likujduar, Kavajën e ”mbytin” shpenzimet e personelit

0
Nga Ministria e Financave, bashkitë e Vorës dhe të Kavajës u cilësuan si dy njësitë e pushtetit lokal me vështirësitë më të m...